fbpx

Miltton Events plastreostuse vastasel ÜRO keskkonnaassambleel 

Plastireostus on üha suurem väljakutse, mille lahendus eeldab loovat ja mõjusat lähenemist, mis ületab riigipiire ja ühendab inimesi üle kogu maailma. Rahvusvahelise hanke võitjana liitus Eesti üritusturundusagentuur Miltton Events Keenias ÜRO keskkonnaassamblee korraldusmeeskonnaga, et aidata otsustajatel jõuda konkreetse kokkuleppeni plastireostuse vähendamiseks.

Esimest korda ÜRO ajaloo jooksul toimus assamblee samaaegselt nii Keenia pealinnas Nairobis kui ka ülekandena üle kogu maailma kui 2021. aasta veebruaris tõi Miltton Events otsutajad kokku kolme päeva jooksul toimunud ÜRO viiendaks keskkonnaassambleeks.

VÄLJAKUTSE

Miltton Eventsi tegevjuhi Lehari Kausteli sõnul oli sündmuse korralduse üks suurimaid proovikivisid see, et assamblee tuli korraldada hübriidüritusena. “Nairobis kogunesid 1500 keskkonnaministrit ja 193 riigi esindajad, lisaks neile kuulasid ja rääkisid üle veebi teemades kaasa otsustajad üle maailma, mis kõik eeldas laitmatult toimivat ja samas põhjalikult läbimõeldud korraldust,” ütles Kaustel. “Üritus pidi toimuma sujuvalt nii kohapeal kui ka veebis kõigi 5000 inimese jaoks, kes selles osalesid.”

Kokku toimus Nairobis nädala jooksul nii kohapealsetele osalejatele kui ka veebipublikule 52 hübriidseanssi, mis tipnesid suure lõppkogunemisega. Selleks, et kaasata kõiki huvilisi olenemata nende asukohast, vastutas Miltton Events assamblee ajal rahvusvahelise ülekande korraldamise eest, mille juurde kuulus ka sünkroontõlge ÜRO kuude ametlikku keelde. Ürituse korraldus pidi vastama kõrgeimatele turvalisuse, voogedastuse ja muudele standarditele.

MEIE LÄHENEMINE

Suursündmuse korraldamise üks väljakutseid oli Miltton Eventsi jaoks aidata võimendada sündmuse põhisõnumit – meil ei ole varuplaneeti. Muidugi peavad valitsused kokkuleppe saavutamiseks koostööd tegema, aga samas tuleb teha ka selgitustööd meedias, et tuua probleemid ja lahendused päevavalgele ning survestada seeläbi otsustajaid.

Selleks tegi Miltton Events koostööd rahvusvahelise aktivisti ja kunstniku Benjamin von Wongiga. Tema ja üle saja slummi elaniku koostöös valmis üheksa meetri kõrgune installatsioon #TurnOffThePlasticTap (#KeeramePlastikraaniKinni). Nairobis peetud assambleel osalevaid delegaate tervitas ürituse sisenemisalal hiiglaslik plastkraan. Sellest paiskus välja installatsiooni jaoks kokku kogutud plastprügi.

“Miltton Events pidi tagama, et kõik otsustajad mõistaksid põhisõnumit – plastireostusega tegelemist ei saa enam edasi lükata,” ütles Kaustel. “Kunstiteose idee seisnes selles, et konverentsil osalejad ei keskenduks üksnes plastitootmise tagajärgedele ega lahendustele nagu ringlussevõtt, vaid tegeleks probleemi allikaga ning nii-öelda keeraks kraani kinni, sõlmides ülemaailmse plastikonventsiooni, mis oligi üks peamisi sündmuse eesmärke.”

TULEMUSED

ÜRO keskkonnaassamblee lõppes ajaloolise tulemusega. Võeti vastu resolutsioon, mille sõnaselge eesmärk on lõpetada plastireostus ja sõlmida 2024. aastaks rahvusvaheline õiguslikult siduv kokkulepe. ÜRO keskkonnaprogrammi (UNEP) tegevdirektor Inger Andersen nimetas seda kõige olulisemaks rahvusvaheliseks keskkonnakokkuleppeks pärast Pariisi kliimaleppeid. Hääletusel kiideti heaks 14 resolutsiooni, millega püütakse suurendada keskkonnakaitset ja looduskeskkonna taastamist kogu maailmas ning vähendada reostust.

Miltton Events toetas assamblee tehnilist ja korralduslikku poolt. Lisaks pakuti globaalse sõnumi edastamiseks loomingulist, kontseptuaalset ja kommunikatsioonituge. Hiiglaslik installatsioon võttis suurepäraselt kokku plastitootmisprobleemi ja selle katastroofilised tagajärjed planeedile. Kokku kajastati üritust ja kunstiprojekti rohkem kui 14 400 artiklis 156 riigi meediaväljaannetes. Üritusel osales 321 ajakirjanikku 39 riigist ja korraldati neli pressikonverentsi.

Viimase 70 aasta jooksul toodetud 9,2 miljardist tonnist plastist on seitse miljardit kuhjunud prügilatesse ja muutunud plastijäätmeteks. ÜRO keskkonnaprogrammi (UNEP) tegevdirektori Inger Anderseni sõnul toodetakse igal aastal maailmas 400 miljonit tonni plasti. Veerand sellest jõuab prügilatesse ja 11 miljonit satub meie ookeanidesse. Nairobi kokkulepe on maailma mõistes oluline, et see suund pöörduks. Meie endi mõju on iga päev meie teha.

Vaata veel: Kuldmuna 2022 case study

Võta ühendust

Lehari Kaustel
lehari.kaustel@miltton.com