Millest on tehtud tulevikujuhid? Vestlevad Kristi Liiva ja Khris-Marii Palksaar

Sügisel stardib Tulevikujuhi kiirendi VI lend! Kohtusin programmi looja Kristi Liivaga, et ajas tagasi kerida ja uurida, kuidas programmi loomise idee toona sündis, miks sai Tulevikujuhi kiirendi programmi osaks hunt ja milliseid ootusi juhtidele Kristi tänasel päeval tajub. Mina küsin, Kristi vastab.

Khris: Oleme Milttonis Sinu loodud juhtidele suunatud arenguprogrammi alustamas juba VI hooaega – aeg lendab. Kerime tagasi aastasse 2020. Kust selline vajadus tekkis, millest idee sündis?

Kristi: Ühest sarnasest väga mõnusast vestlusest kolleegi Janega (Jane Oblikas– Milttoni endine organisatsiooni arenduse ja disaini konsultant), mis isiklikus plaanis tõukus ka mõistmisest, et soovin kommunikatsiooni valdkonnas nõustamise peatüki lõpetada ja ennast teostada ettevõtete juhtide partnerina muutuste nõustamisel.

Kommunikatsioon on üks muutuste juhtimise olulisimatest tööriistadest. Seetõttu jõudsid üsna loogiliselt kommunikatsiooni valdkonnas tehtavad projektid ikka ja jälle kokkupuutesse juhtimisküsimustega – kuidas juht läbi enese, teiste inimeste ja tulemuste juhtijana kui ka ettevõtte jalajälje suunajana ühiskonnas mõju loob.

Mõistsin, et muutuste ja mõju loomiseks on tarvis panustada juhtimiskvaliteedi arendamisse – nii see arenguprogrammi loomise idee idanema hakkas.

Khris: See programm sai nimeks Tulevikujuhi kiirendi.

Kristi: Jaa, meie missioon kasvuprogrammi käima lükates oli pakkuda kiirendust. Soovisime panustada juhtide ettevalmistusse ja mõjususse, et kindlustundega tulevikku kujundada. Kiirendi sümboliks sai hunt, mis võtab hästi kokku omadused, mida tulevukujuhil tarvis on – kiirus, mõjusus ja teadlik karja ehk suhete juhtimine.

Khris: Olles kokku puutunud viie lennu jagu inimestega, kes selle programmi on läbinud, tundub Sulle, et neid inimesi ühendab miski?

Kristi: Ma arvan, et kiirendisse tulevad inimesed, kes on enda jaoks olulises arengukohas või teelahkmel – näiteks otsivad endale järgmist teeotsa, soovivad oma käekirja juhina teadlikult kujundada, luua enda juhtimisrutiinides selgust või otsivad toetuspunkti. Senise viie aasta jooksul on olnud rõõm näha, et osalejate seas on nii noori kui staažikaid juhte, start-uppidest kuni küpsete organisatsioonideni.

Khris: Kiirendihunte – nagu programmis osalejaid kutsume – ühendab kindlasti ka nende teadlikkus, et positiivsed muutused algavad eelkõige iseendast, koos soovi ja valmisolekuga miskit päriselt muuta. Aga miks Sinu hinnangul üks juht peaks soovima Tulevikujuhi kiirendis või taolises programmis osaleda?

Kristi: Et mitte olla kultuurikonserv? Inimesed elavad täisväärtuslikku ja oma nahas õnnelikku elu, kui nad on loovad ja spontaansed ega käi ainult sissetallatud mustrites. Ehk ei istu kultuurikonservis.

Samuti tundub mulle, et tänane maailm nõuab iga päev millegi uuega harjumist ja õppimist. Tuleviku määramatuse kasv on olnud sedavõrd hüppeline, et selles kontekstis püsida adekvaatse enese ja teiste juhina, on enda arendamine vältimatult vajalik.

Khris: Määramatuse tekitatud hirmu ja ärevust on viimasel ajal tõesti palju märgata. Siin kontekstis on kurbnaljakas, et ühe abinõuna just konservide kogumist kindlustunde kasvatamiseks soovitatakse. Kas ja kuidas juhtide arendamine organisatsiooni tulevikukindlusse panustab?

Kristi: Organisatsiooni konkurentsivõime tagamise üheks keskseks teguriks on võimekus oma ärimudelit ja väärtuspakkumist pidevalt uuendada – see on tihedalt seotud tulevikku vaatamise ja pideva (juhtide) arendamisega.
Kui kasutada paari lihtsakoelist näidet, siis inimesi, kes soovivad jääda nö paberil raamatut lugema ja eelistavad füüsiliselt käruga poes käia, jääb alati. Samal ajal tahab kasvav hulk inimesi infot tarbida väikeste ampsudena nutiseadmest ja poeskäimise asemel toitu koju woltida. Kui organisatsioon või selle juhid ei suuda muutuvat maailma tajuda, selles ettenägelikult tegutseda ega seda ise disainida, on keeruline näha, kuidas ta saaks pikemas perspektiivis elujõuline olla. Juhtide arendamine ei tohiks näida lihtsasti kärbitava kulurea või luksuskaubana – see on vältimatu osa organisatsiooni jätkusuutlikkusest.

Khris: Milliseid uusi, teistsuguseid ootusi selles kaasaegses maailmas juhtidele veel tajunud oled?

Mulle tuleb siin mõttesse kolm olulist aspekti. Esiteks – selge sihi ja tähenduse viimine inimesteni. Ehk kuidas aidata inimestel mõista, et nende töö ei ole lihtsalt töö, vaid võimalus eneseteostuseks. Töötades ise tervishoiuvaldkonnas on sellest hea ja kerge kõneleda, sest töö tähendus on klaar ja ühemõtteline – toetada inimeste tervena elatud eluaastate pikenemist. Valdkondades, kus tähenduse leidmine ei ole nii lihtne, tuleb juhi roll selles otsingus eriti oluliselt mängu.

Teine oluline komponent on muutuste juhtimine ja inimeste toetamine määramatuse keskel. Me elame ajas, kus segadus, frustratsioon ja ebakindlus on paratamatud. Juhi roll on aidata inimestel muutuste põhjustatud negatiivsetest emotsioonidest võimalikult väikeste kahjudega läbi tulla ja leida uues võimalusi.

Ja kolmandaks – inimese nägemine tervikuna. Märgata ja teadvustada, kuidas rollid, mis inimestel väljaspool erialast elu on, nende igapäevast töörõõmu ja heaolu mõjutavad.

Khris: Tunda on, et selle kõige põimimine Tulevikujuhi kiirendi programmi ülesehitusse on Sul väga hästi õnnestunud. Lõpetuseks – mis Tulevikujuhi kiirendit teistest juhtimisprogrammidest eristab?

Kristi: Selle humanistlik kese, et inimene on kõige keskel. Juht võid sa olla, inimene sa pead olema.

Khris: Aitäh Sulle selle vestluse eest.

_____________

Khris: Kui Sinagi tunned endas ära tuleviku kiirendihundi, siis võta meiega ühendust! Ootame Sind!

Khris-Marii Palksaar
Organisatsiooniarenduse konsultant, psühholoog
khris-marii.palksaar@miltton.com


Tulevikujuhi kiirendisse kandideerimine on avatud kuni 24.06. Uuri lähemalt arenguprogrammi kohta siit ning küsimuste korral kirjuta meile julgesti aadressile tulevikujuht@miltton.com!